Dobór aparatu jest procesem trwającym dłuższy okres czasu i wymagającym konsultacji z różnymi specjalistami. Poniżej przedstawiliśmy, w jaki sposób zazwyczaj przebiega procedura dopasowania.

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza laryngologa. Przeprowadza on wywiad medyczny, otoskopie uszu oraz zleca badanie słuchu w wygłuszonej kabinie. Wynikiem badania jest audiogram. Na jego podstawie podejmowana jest decyzja, czy dana osoba powinna nosić aparat słuchowy. Lekarz laryngolog może także wystawić wniosek o dofinansowanie aparatu oraz wkładki usznej.

Kolejnym etapem jest konsultacja w punkcie protetycznym. Podczas pierwszego spotkania protetyk słuchu przedstawia pacjentowi różne możliwości technologiczne oraz zaproponować przymierzenie aparatów słuchowych. Podczas pierwszego spotkania często także wykonywany jest odlew kanału usznego, gdy potrzebna jest wkładka.

Pacjenci w naszych punktach protetycznych mają możliwość wypożyczenia aparatów słuchowych na tydzień. Podczas tego tygodnia pacjent ma możliwość uczestniczenia w życiu codziennym z aparatem. Dzięki temu może zobaczyć, czy wybrany model i jego ustawienia odpowiadają jego wymaganiom. Warto zaznaczyć, że warunki w gabinecie protetycznym często różnią się od codziennych sytuacji. Szum uliczny czy mowa w dużej grupie są zupełnie inaczej odbierane przez narząd słuchu.

Gdy pacjent jest zdecydowany na zakup, wraca do gabinetu protetycznego w celu dopełnienia formalności. Nie jest to jednak koniec. By aparat działał poprawnie, a pacjent odczuwał komfort jego noszenia, potrzebne są regularne wizyty w gabinecie protetycznym. Pierwsza z nich powinna nastąpić maksymalnie miesiąc po zakupie aparatu słuchowego. Podczas niej protetyk pyta pacjenta o jego odczucia względem słyszenia oraz, w razie potrzeby, konfiguruje ustawienia tak, by bardziej odpowiadały pacjentowi. Kolejna wizyta powinna nastąpić za pół roku. Warto zaznaczyć, że w naszym gabinecie wizyty kontrolne są bezpłatne.